ZAPRASZAMY DO "CZWÓRKI" - REKRUTACJA 2021/2022

DORADZTWO ZAWODOWE

Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Globalizacja gospodarki, postęp informatyczny, technologiczny, wzrastająca liczba informacji dotycząca zawodów  i dróg kształcenia, mogą powodować trudności w przystosowaniu się do tych zmian. Odpowiadając na potrzeby dzieci i  młodzieży uczącej się w naszej szkole  podejmujemy stale szereg działań w ramach doradztwa zawodowego.

Drogi Uczniu, wybór zawodu  nie jest łatwym zadaniem, , musisz zebrać jak najwięcej informacji, aby dobrze przygotować się do podjęcia tak ważnej decyzji. Wybierając zawód zacznij od siebie, poznaj swoje cechy charakteru, zastanów się jakie wartości cenisz, jakie masz zdolności, umiejętności, mocne strony, co Cię interesuje oraz jakie predyspozycje posiadasz do wykonywania określonego zawodu. Ważne jest również Twoje zdrowie i motywacja.

Przed Tobą bardzo ważna decyzja.

Nie będziesz sami.  Wspomogą Cię rodzice, wychowawca, pedagog szkolny oraz doradca zawodowy.

Jednak - wybór należy do Ciebie!

A działania w zakresie doradztwa zawodowego pomogą Ci w….

Zapraszam do współpracy oraz na konsultacje do sali 310 na II piętrze:

we wtorki: 2,3 lub 4 lekcja,
w środy: 3,4,5,6 lub 7 lekcja,

mgr Agata Bienioszek

WYCIECZKI

Zawody blisko nas

W ramach zajęć projektowych z doradztwa zawodowego koledzy i koleżanki z klasy 1c odwiedzili sklep zoologiczno – wędkarski „Tropik” w Goleniowie. Byliśmy w części zoologicznej. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, co najbardziej lubią zwierzęta, po co psom kość, a kotom drapaki. Oglądaliśmy wielkie uszy oraz ogromną kość – przysmaki naszych czworonożnych przyjaciół. Dziękujemy za ciekawe informacje i za poświęcony nam czas.

Zawody w najbliższym otoczeniu

9 września  2021 r. klasa 4a udała się na wycieczkę zawodoznawczą do Biura Rachunkowego w Goleniowie. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca w Biurze Rachunkowym oraz jaki zakres obowiązków ma  pani Księgowa.

Wizyta marynarza w szkole

We wtorek 21 września naszą szkołę odwiedził Starszy Oficer Mechanik pan Tomasz, który z zawodu jest marynarzem. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 7 i 8 oraz uczniowie młodsi ze świetlicy. Pan Tomasz opowiedział jak można zostać marynarzem, jaką trzeba ukończyć szkołę, Opowiedział również o pracy na morzu, o statkach, o ścieżce kariery, o niebezpieczeństwach jakie czyhają na marynarzy oraz o zaletach pracy marynarza. Prezentacja zdjęć i nagrań z morza przybliżyła wyjątkowy charakter pracy Pana Tomasza. Uczniowie byli zaciekawieni pracą na morzu i zadawali wiele pytań. Może, ktoś w przyszłości zostanie marynarzem i będzie pracował na statku?

Pan Marynarz odwiedził również naszych przedszkolaków i podzielił się z nimi swoimi morskimi doświadczeniami.

Z wizytą u mechanika samochodowego

W środę 22 września uczniowie klasy VII a wraz z wychowawczynią oraz doradcą zawodowym odwiedzili warsztat samochodowy.  Celem wyjścia było przybliżenie pracy mechanika. W dzisiejszych czasach samochód jest powszechnym środkiem transportu. Masowo z niego korzystamy. Mechanik samochodowy to bardzo odpowiedzialny zawód, a sprawny samochód to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie zobaczyli jak w praktyce wygląda praca w warsztacie samochodowym, obejrzeli dokładnie auto od spodu i sami unieśli go za pomocą tylko jednego guzika do góry. Spotkanie wywarło bardzo duże wrażenie na młodzieży.

W Salonie Fryzjerskim

We wrześniu grupa uczniów z klasy 2a odwiedziła Salon Fryzjerski w Goleniowie. Uczniowie zapoznali się ze specjalistcznym sprzętem fryzjerskim, poznali tajemnice zawodowe oraz mogli sami doświadczyć jak to jest być fryzjerem. Bardzo dziękujemy za życzliwość i poświęcony czas.

Na poczcie

W tym dniu również grupa uczniów z klasy 1c, 2a oraz 2c pod opieką szkolnego doradcy zawodowego udała się na wycieczkę zawodoznawczą do Filii Urzędu Pocztowego przy ulicy Wrzosowej 5 w Goleniowie. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali pracę na Poczcie, zobaczyli jak się wysyła list zwykły, priorytetowy, polecony, kartkę czy paczkę. Dowiedzieli się także, że w Placówce  Pocztowej można dokonać wpłaty na rachunek bankowy, skorzystać z usług bankowych, odebrać awizo.

W Świecie Kosmetyków

W czwartek 7 października klasa 2c z doradcą zawodowym panią Agatą Bienioszek w ramach zajęć projektowym udała się na wycieczkę do Hurtowni Fryzjersko Kosmetycznej „Świat Kosmetyków” w Goleniowie.  Uczniowie obserwowali pracę sprzedawcy, z zaciekawieniem oglądali towar znajdujący się na półka, zadawali pytania. Szczególnie dziewczynki, które  były bardzo zaineresowane kosmetykami oraz zastosowaniem ich w praktyce. Uczniowie mogli sprawdzić się w roli sprzedawcy, sami obsługiwali klientów sklepu. W „Świecie Kosmetyków” odwiedziliśmy również panią Kosmetyczkę, która pokazała nam specjalistyczny sprzęt do robienia pięknych paznokci. Męska część naszej grupy również była zachwycona, ponieważ mogła poczuć się jak u Barbera. Wycieczka zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Za wszystko bardzo dziękujemy!

Wycieczki zawodoznawcze

W ramach zajęć zawodoznawczych uczniowie klasy 8a w dniu 06.10.2021 r. udali się do Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie. Młodzież poznała  specyfikę pracy osób zatrudnionych na różnych stanowiskach w tym zakładzie. Uczniowie obserwowali pracę m. in. w dziale poligrafii, pralni, montażu, utrzymania czystości. Była też chwila na regenerację i  sprawdzenie swoich możliwości na siłowni pod „czujnym okiem” fizjoterapeuty.

Zawody w najbliższym otoczeniu

Na poczcie