Spotkanie autorskie z wileńskim poetą Henrykiem Mażulem.

„Udźwignąć Słowo Ojczyste”

17 października, gościliśmy Henryka Mażula z Wilna – znanego poetę, dziennikarza, publicystę, redaktora naczelnego „Magazynu Wileńskiego”. Poeta przyjechał na Pomorze Zachodnie na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź”. Henryk Mażul jest autorem zbiorów wierszy: "Doszukać się orła" (1991), "Iliady" (1991), "22 wiersze" (2000), "Niedowidzę, niedosłyszę, niepokoję się" (2005).

Twórca opowiedział o swoich pierwszych próbach wierszopisania, które miały miejsce jeszcze podczas nauki w szkole w Pakiszkach w rejonie szyrwinckim, o zafascynowaniu poezją Leopolda Staffa i ewolucji pisarskiej od wiersza rymowanego do wiersza białego, i powrocie znów do wiersza z rymami. Wysłuchaliśmy wierszy poety recytowanych przez Kornelię Moroz, uczennicę klasy 7 B, a także przez samego autora. Recytacjom towarzyszyły przepiękne slajdy  z Wileńszczyzny, przygotowane  przez autora.

Wileński poeta opowiedział także o swoich działaniach związanych z codzienną walką o „słowo polskie” na Litwie. Spotkanie z panem Henrykiem Mażulem wywarło na nas ogromne wrażenie i na  długo pozostanie w naszej pamięci.

Data dodania: 2019-11-08 09:35:32
Data edycji: 2019-11-08 09:36:52